Solti Kisduna Helyi Horgászrendje
(VÍZTÉR KÓD: 1701611)
Érvényes: 2024. január 1-től.
A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni és a horgászat során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII.29.) VM rendelet (Vhr.) rendelkezéseit, valamint az Országos Horgászrend és a helyi horgászrend szabályait.
A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes horgászokmányok megléte és azok horgászhelyen történő mindenkori biztosítása.
A horgászokmányok közül a helyi horgászrend hatálya alá tartozó területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával, s ennek keretében hozzájárul adatai szabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez. A horgász köteles a területi jegy
elidegeníthetetlen mellékleteként a helyi horgászrendet vagy annak kivonatát magánál tartani, illetve online vásárlás esetén a területi jegyet és a horgászrendet kinyomtatás nélkül erre alkalmas készülék (pl. tablet, okostelefon) képernyőjén a horgászat időtartama alatt ellenőrzésre bemutatni.
Tilalmi idők és méretkorlátozások
- az országos horgászrend szerint, kivéve:
- Pontytelepítés után tilalom van érvényben ugyanazon nap 24 óráig. Ezen időszak alatt békés halra horgászni lehet, de a kifogott halat megtartani TILOS, mely alól a csalihal céljára fogott kishal az egyedüli kivétel maximum 1 kg vagy 10 db-os mennyiségig!
- Csak másnap 0 órától lehet megtartani a kifogott pontyot és egyéb nem csalihal célú békés halat!
- Pontytelepítések után a tilalom lejártát követően nap 0 órától következő hét vasárnap 24 óráig összesen 4 db ponty tartható meg!
Mennyiségi és egyéb korlátozások, szabályok
- nemes halból naponta 5 db tartható meg, ebből fajtánként 2-2 darab kivéve az amur, amiből 1 db maximum 10 kg-os, valamint a süllő és a csuka, amiből összesen kettő db az elvihető napi mennyiség, compó megtartása tilos
- egyéb őshonos halból a megtartható maximális mennyiség 4 kg. (az invazív, idegenhonos fajok korlát nélkül foghatók.)
- Pontyból a 35 cm-nél kisebb és az 5 kg-nál nagyobb példányokat nem lehet megtartani, mérleg használata kötelező,
- Éves szinten elvihető ponty mennyiség felnőtt teljes árú jeggyel 30 db, 70 év feletti kedvezményezett jeggyel 20 db, ifjúsági területi jeggyel 15 db tartható meg. Kiegészítő éves többlet halelviteli jegy 15 db ponty elvitelre jogosít.
- 24 órás területi jeggyel összesen egy napra meghatározott mennyiségű hal fogható ki.
- 24 órás sportcélú területi jeggyel halat megtartani tilos.
- Legkisebb kifogható méretek: csuka 50 cm, süllő 40 cm ezekből a fajokból a legnagyobb elvihető méret 5 kg
- Szemetes helyen horgászni, a horgászatot megkezdeni és befejezni tilos.
- Horgászfelszerelés csónakkal, etetőhajóval történő behordása engedélyezett a többi horgász zavarása nélkül.
- A közlekedési utakat elzárni bármi módon (járművel, sátorral, horgászbottal stb.) tilos
- Parti fenekezős horgászat esetén törekedni kell a horgászhely optimális elfoglalására, kihasználására, A két végszerelék egymás közötti távolsága a partra merőleges irányból nézve maximum 20 m lehet
- Gyermek horgász bármelyik megyében váltott érvényes éves jeggyel horgászhat a Kis Dunán és fenekező szereléket is használhat. Kisdunai gyermek területi jeggyel havi 1 db nemeshal megtartható.
- Egész évben tilos a halradar, valamint a balin, – szivar ólom és pilker használata ilyen csali a horgásznál nem lehet.
- Robbanómotor használata TILOS. Az evezővel és elektromos motorral hajtott csónakok a dunaföldvári oldalon közlekedhetnek. A parti és csónakos horgászokat 10 méternél kisebb távolságra nem közelíthetik meg.
- Csónak használata, csak éves mederhasználati díj megfizetése után engedélyezett a vízen. Alkalmilag használt csónakokra is kötelező mederhasználati díjat fizetni.
- Hal sebfertőtlenítő használata nemes halak és compó visszaengedése esetén kötelező. A pontymatrac használata kötelező, kivéve a parti cserkelős pergető horgászatot!
- Partról horgászni fenekező és kikötözős módszerrel csak lesüllyesztett zsinórral lehet!
- A halállomány védelme érdekében békés hal horgászata esetén fonott zsinór csak horog és dobóelőkeként használható maximum a bot hosszának háromszoros méretéig.
- A megváltott és érvényes területi engedély jogosít a vízparton történő sátorozásra és a horgásztanyán használható vizesblokkok és kültéri konyha használatára!
A területi jegy megvásárlásával a horgász hozzájárul a következőkhöz!
- A kihelyezett kamerák felvételt készíthetnek róla!
- A hivatásos és a társadalmi halőrök kérésére a felszerelését, a csomagjait és indokolt esetben a járművének a csomagtartóját megmutassa!
- A területi jegy kiadója, illetve a halgazdálkodási hasznosító horgászszervezet, mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal, egyben
- kártérítési kötelezettségét kizárja. A horgászok a vízparton, horgászterületeken elhelyezett berendezési tárgyakat, horgászati- és vízilétesítményeket kizárólag a saját felelősségükre használhatják.
A horgászrend a területi engedély részét képezi, ismerete kötelező!
A fegyelmi szabályzat, mely megtekinthető egyesületünk honlapján vagy az irodában és a horgásztanyán megismerése és tudomásul vétele kötelező!